Kalendarz wydarzeń
<<  Wrzesień 2013  >>
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Wydarzenia z Polski - Archiwum

Wrzesień 2013


V Turniej Rycerski

2013-09-23 16:08 (0 komentarzy)

  21 września w Oleśnicy na przedpolu budowanego średniowiecznego grodu odbył się V Turniej Rycerski. Jego organizatorem był Poczet Bagiennych z Wieżycy wraz z zaprzyjaźnionymi grupami rekonstrukcji historycznej. Jedną z instytucji wspierających inicjatywę było, także Centrum Polonii – Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu.

 Turniej rycerski był wyjątkową lekcją historii średniowiecznej epoki. Organizatorzy starali się ukazać jej rys historyczny wraz z kulturą materialną i duchową. Odbyły się, także rekonstrukcje walk rycerskich oraz turnieje rycerskie i łucznicze. Na zakończenie Turnieju ich zwycięzcy zostali nagrodzeni specjalnie wykonanymi przez mieczników mieczami. Najlepszym walczącym i strzelającym rycerzom wręczyli je ich sponsorzy w tym Dyrektor Centrum Polonii – Ośrodka Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu Pan Stanisław Krawiec.      

ZAPROSZENIE NA TURNIEJ RYCERSKI POD WIEŻYCĄ

2013-09-13 08:55 (0 komentarzy)

  21 września 2013 r. we wsi Oleśnica w gminie Olesno na przedpolu powstającego średniowiecznego grodu odbędzie się V Piknik Rycerski, którego jedną z instytucji wspierających jest Centrum Polonii – Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu.  

  W programie tegorocznego Turnieju Rycerskiego pod Wieżycą znajdą się:

- Przemarsze i prezentacja uczestników,

- Eliminacje turnieju bojowego w kategoriach wieków wczesnych i wieku XVIII,

- Eliminacje multiperiodycznego turnieju łuczniczego dla rekonstruktorów historycznych,

- Podstawy władania mieczem i łukiem dla dzieci młodzieży,

- Obóz rycerski, rzemieślnicy, degustacja epokowych dań,

- Finały konkurencji bojowych i łuczniczych,

- Wręczenie nagród i zakończenie turnieju.   

  Organizatorzy Turnieju Rycerskim Pod Wieżycą tj.: Drużyna Woje Peruna, Tarnowskie Bractwo Rycerskie „Gladii Amici”, Poczet Bagiennych z Wieżycy oraz Centrum Polonii – Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu serdecznie zapraszają do wzięcia w nim udziału!

Sobota 21.09.2013 r. godz. 11 – otwarcie. Wstęp wolny.

Narodowe Czytanie twórczości Aleksandra Fredry w Brniu

2013-09-09 17:55 (0 komentarzy)

  7 września w Centrum Polonii – Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu odbyło się Narodowe Czytanie Twórczości Aleksandra Fredry. Spotkanie rozpoczęli dyrektorzy: Centrum Polonii – Ośrodka Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu Stanisław Krawiec i Powiatowej Biblioteki Publicznej Ewa Drzazga, którzy powitali przybyłe osoby zapraszając wszystkich do wspólnego czytania wierszy wybitnego polskiego komediopisarza, którego sylwetkę przedstawiła Pani Małgorzata Starzec.

  Interpretacji wierszy Aleksandra Fredry dokonali zaproszeni gości m.in. Wicestarosta Robert Pantera, Dyrektorzy i nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych, Dyrektorzy gminnych bibliotek z Olesna, Mędrzechowa i Radgoszczy, czytelnicy Powiatowej Biblioteki Publicznej oraz organizatorzy. Czytający, jak też przybyli goście otrzymali pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w Narodowym Czytaniu Twórczości Aleksandra Fredry. 

Aleksander Fredro. Narodowe czytanie.

2013-09-04 10:42 (0 komentarzy)

  Centrum Polonii – Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu i Powiatowa Biblioteka Publiczna serdecznie zapraszają do uczestnictwa w NARODOWYM CZYTANIU TWÓRCZOŚCI ALEKSANDRA FREDRY, które odbędzie się dnia 7 września o godz. 10-tej w budynku „Stajni koni cugowych” w Brniu.

  W programie przewidziany jest referat przybliżający postać Aleksandra Fredry oraz czytanie jego wierszy.

  „Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Została nazwana „narodową”, aby podkreślić jej charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.