Kalendarz wydarzeń
<<  Marzec 2017  >>
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Wydarzenia z Polski - Archiwum

Marzec 2017


TEGOROCZNE ELIMINACJE POWIATOWE OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ

2017-03-24 10:50 (0 komentarzy)

 W dniu 23 marca 2017r. w budynku Centrum Polonii – Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej p.n. „Młodzież zapobiega Pożarom”.

 Organizatorami tegorocznych eliminacji byli: Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej, a nagrody ufundował starosta Powiatu Dąbrowskiego.

 W eliminacjach powiatowych turnieju wiedzy pożarniczej wzięło udział 32 uczestników, zwycięzców szczebla gminnego. Ich zadaniem było rozwiązanie pisemnego testu, który oceniła komisja w składzie: przewodniczący dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy dh Stanisław Początek oraz członkowie: mł. kpt. Krzysztof Romański i asp. Marcin Misiaszek.

 

W poszczególnych kategoriach zwyciężyli:

Szkoły Podstawowe:

I  miejsce – Aleksandra Rzemińska (Szkoła Podstawowa w Oleśnie)

II miejsce – Michał Pszczoła (Szkoła Podstawowa w Oleśnie)

III miejsce – Zuzanna Marszalik (Szkoła Podstawowa w Mędrzechowie)

 

Gimnazja:

I  miejsce –  Wiktoria Brzychczy (Gimnazjum w Oleśnie)

II miejsce – Paulina Dykas (Gimnazjum w Radgoszczy)

III miejsce –  Patrycja Rogóż (Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej)

 

Szkoły Ponadgimnazjalne:

I miejsce – Katarzyna Rzemińska (III LO w Tarnowie)

II miejsce – Tomasz Orszulak (PCEiKZ w Szczucinie)

III miejsce – Gabriela Kowalik (PCEiKZ w Szczucinie)

 

 Nagrody zwycięzcom wręczył starosta Powiatu Dąbrowskiego Tadeusz Kwiatkowski, a okolicznościowe dyplomy wszystkim uczestnikom turnieju przewodniczący jury dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy dh Stanisław Początek. Zwycięzcy będą reprezentowali Powiat Dąbrowski na szczeblu wojewódzkim 8 kwietnia w Wieliczce.

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Eliminacje Powiatowe Konkursu Pozarniczego 2017/ELIMINACJE POWIATOWE OGOLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POZARNICZEJ 2017 ZDJ. 1.JPG

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Eliminacje Powiatowe Konkursu Pozarniczego 2017/ELIMINACJE POWIATOWE OGOLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POZARNICZEJ 2017 ZDJ. 2.JPG

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Eliminacje Powiatowe Konkursu Pozarniczego 2017/ELIMINACJE POWIATOWE OGOLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POZARNICZEJ 2017 ZDJ. 3.JPG

Więcej zdjęć w Galerii!

POWITANIE WIOSNY NA BIS

2017-03-21 14:31 (0 komentarzy)

 Powitanie wiosny kojarzy się z tradycją topienia marzanny wywodzącą się z czasów pogańskich. Marzanna jest to zwyczajowo kukła symbolizująca zimę, której musimy się pozbyć. Należy ją wrzucić do rzeki lub spalić.

 Uczniowie ZSP Breń wykonali obydwie czynności. Malowniczo przebrani podpalili swoja kukłę, a następnie wrzucili ją do wody z mostku w parku breńskim. W ten to właśnie sposób w tym roku w Brniu zima została pożegnana dwukrotnie. Jako pierwsi zrobili to uczniowie trzecich klas ze Szkoły Podstawowej w Oleśnie, a następnie zimę pożegnali uczniowie z ZSP w Brniu wraz z dyrektorem Jarosławem Boryczką.

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Powitanie wiosny szkola w Brniu 2017/Powitanie wiosny 2017 szkola Bren zdj 1.JPG

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Powitanie wiosny szkola w Brniu 2017/Powitanie wiosny 2017 szkola Bren zdj 2.JPG

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Powitanie wiosny szkola w Brniu 2017/Powitanie wiosny 2017 szkola Bren zdj 3.JPG

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Powitanie wiosny szkola w Brniu 2017/Powitanie wiosny 2017 szkola Bren zdj 4.JPG

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Powitanie wiosny szkola w Brniu 2017/Powitanie wiosny 2017 szkola Bren zdj 5.JPG

POWITANIE WIOSNY W BREŃSKIM PARKU

2017-03-21 14:09 (0 komentarzy)

 W dniu dzisiejszym, tj. 21 marca 2017 roku, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Oleśnie odwiedzili zespół dworsko - parkowy w Brniu  i znajdującą się w nim powiatową instytucję kultury. Jak na pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przystało, zgodnie ze staropolskim zwyczajem, nie zabrakło topienia marzanny.

 Wizyta trzecioklasistów w Brniu rozpoczęła się spacerem i tradycyjnym topieniem kukły, będącej symbolem odchodzącej zimy. Nie zabrakło również poszukiwań pierwszych oznak wiosny i zabaw w parkowych labiryntach.

 Z kolei w Centrum Polonii-Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji dzieci wysłuchały ciekawego wykładu o zwyczajach i obrzędach związanych z witaniem wiosny.

 W instytucji kultury przygotowano również dla nich poczęstunek. 

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Powitanie wiosny 2017/Powitanie wiosny 2017 zdj 2 (1).JPG

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Powitanie wiosny 2017/Powitanie wiosny 2017 zdj 2 (2).JPG

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Powitanie wiosny 2017/Powitanie wiosny 2017 zdj 3.JPG

Więcej zdjęć w galerii.

SEZON RYCERSKI POD WIEŻYCĄ ROZPOCZĘTY TRADYCYJNYM PRZEMARSZEM

2017-03-14 09:32 (0 komentarzy)

 Tegoroczny sezon rycerski pod Wieżycą w Oleśnicy rozpoczął trzeci przemarsz na trasie Wieżyca – Breń. 19 rekonstruktorów historycznych w strojach epoki, ze stosownym na taką wyprawę wyposażeniem przemierzyło 18 kilometrową trasę.

 Na początek grupa odwiedziła kościół pw. Wszystkich Świętych w Dąbrowie Tarnowskiej, który dzięki uprzejmości ks. prałata Stanisława Cyrana proboszcza dąbrowskiej parafii został na ten cel specjalnie udostępniony. Obecna świątynia datowana na rok 1771 stoi w miejscu gdzie pierwszy obiekt sakralny istniał już w początkach wieku XV.

 Nie przypadkiem znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej – budowla o charakterze bazylikowym, trzynawowa, jest jednym z największych zachowanych kościołów w Polsce i choć wyposażenie nie sięga początków jej istnienia, to polichromia godna jest zobaczenia przez każdego miłośnika architektury dawnej.

 Następnie na przełaj lasami ekipa dotarła do malowniczo położonego, zabytkowego zespołu dworsko - parkowego w Brniu. Rycerze odwiedzieli tutejsze powiatowe instytucje kultury: Centrum Polonii - Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji oraz Powiatową Bibliotekę Publiczną.

 Kolejnym punktem wyprawy była wizyta w pobliskich okopach szwedzkich, bardzo ciekawym obiekcie, który niestety nie doczekał się nadal profesjonalnych badań archeologicznych mogących rzucić światło na prawdziwą jego historię, a być może też na dzieje obiektów mogących go w tym miejscu poprzedzać i cofnąć jego datowanie o kilka wieków. Stąd polnymi drogami nastąpił powrót pod Wieżycę.

 W wyprawie oprócz gospodarzy Pocztu Bagiennych z Wieżycy uczestniczyli Pruscy Rycerze Chrystusowi Bracia Dobrzyńscy i Drużyna Najemna Rujewit z Krakowa, Joannici z Mielca oraz Bractwo św. Jakuba.

 Cieszymy się, że nasz region jest odwiedzany przez coraz to nowych miłośników aktywnego wypoczynku połączonego z podnoszeniem wiedzy historycznej.

 Ten sezon będzie dla organizatorów przemarszu szczególnym wyzwaniem, gdyż w bieżącym roku przypada 600. rocznica powstania wsi Oleśnica, w której Poczet Bagiennych ulokował swą wieżę. Obchody tej uroczystości zbiegają się dodatkowo z jubileuszowym V Turniejem Rycerskim pod Wieżycą planowanym w lipcu.

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Przemarsz na trasie Wiezyca – Bren zdj 2017/Przemarsz na trasie Wiezyca – Bren zdj 1 2017.jpg

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Przemarsz na trasie Wiezyca – Bren zdj 2017/Przemarsz na trasie Wiezyca – Bren zdj 3 2017.jpg

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Przemarsz na trasie Wiezyca – Bren zdj 2017/Przemarsz na trasie Wiezyca – Bren zdj 2 2017.jpg

Więcej zdjęć z tego wydarzenia w Galerii