Kalendarz wydarzeń
<<  Sierpień 2017  >>
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Wydarzenia z Polski - Archiwum

Sierpień 2017


ZAPROSZENIE DO NARODOWEGO CZYTANIA „WESELA” STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO

2017-08-31 09:08 (0 komentarzy)

 Powiatowa Biblioteka Publiczna z siedzibą w Brniu, Centrum Polonii - Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Dąbrowie Tarnowskiej serdecznie zapraszają w dniu 2 września 2017 r. na godz. 14:30 do Dworku Konopków w Brniu na Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego - niezwykle barwną, żywą opowieść o Polsce i Polakach, o naszych sukcesach, ale też o niewykorzystanych szansach czy zaniedbaniach.

 Tego dnia przypomnimy sobie niepowtarzalny nastrój „Wesela”, wyjątkowych bohaterów dramatu, ale też ironię i cięty język.

 W tegorocznym spotkaniu lektorzy, którzy zgłosili chęć czytania reprezentować będą pracowników  samorządowych, nauczycieli, członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku, członków Związku Dąbrowiaków, pracowników kultury oraz czytelników.

  Wystąpią oni w strojach regionalnych.

 Gorąco zachęcamy do udziału w tym niezwykłym spotkaniu i życzymy, by ten czas był inspirującą refleksją, przynoszącą radość z kontaktu z prawdziwą wielką literaturą.

 „Narodowe czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez ówczesnego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Została nazwana „narodową”, aby podkreślić jej charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia., któremu patronuje Prezydent RP jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

W poprzednich latach podczas „Narodowego czytania” przypomniane zostały dzieła: Adama Mickiewicza, Aleksandra Fredry, Bolesława Prusa oraz Henryka Sienkiewicza.

 

TEGOROCZNE ŚWIĘTO POWIŚLA DĄBROWSKIEGO

2017-08-31 07:59 (0 komentarzy)

  27 sierpnia już po raz dziewiąty odbyło się Święto Powiśla Dąbrowskiego będące wspólnym przedsięwzięciem Powiatu Dąbrowskiego i należących do niego gmin. W tym roku miało miejsce  w Bolesławiu. Tak, jak w poprzednich latach uroczystość połączyła dwie ważne dla regionu imprezy: święto rolników wieńczące zbiór plonów oraz Targi Gospodarcze Gmin Powiśla Dąbrowskiego.

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Dozynki 2017/Dozynki Powiatowe 2017 zdj 1.jpg

 

  Tegoroczne świętowanie rozpoczęło się w kościele parafialnym p.w. św. Wojciecha dziękczynną Mszą św. za tegoroczne plony. Przewodniczył jej miejscowy proboszcz ks. Józef Radłowski. W koncelebrze uczestniczyli również proboszcz parafii p.w. św. Marii Magdaleny w Szczucinie, który wygłosił homilię oraz proboszcz parafii p.w. M.N. Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej ks. Stanisław Cyran. Odbyło się też tradycyjne poświęcenie wieńców.

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Dozynki 2017/Dozynki Powiatowe 2017 zdj 2.jpg

 

  Po nabożeństwie korowód dożynkowy prowadzony przez Orkiestrę Dętą z Bolesławia przeszedł na miejscowy stadion sportowy, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. W miejscu tym wszystkich powitał wójt Bolesławia Kazimierz Olearczyk, a starosta dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski wygłosił okolicznościowe przemówienie. Głos zabrali, także: ambasador RP w Singapurze Zenon Kosiniak-Kamysz, Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski, wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, radny sejmiku Województwa Małopolskiego Bolesław Łączyński oraz przedstawiciele zagranicznych delegacji współpracujących z powiatem: XVIII Dzielnicy Budapesztu, z miasta Bałta na Ukrainie, z Rejonu Soroka z Mołdawii, Rejonu Soroka Svetlana Paunescu, miasta Golianovo na Słowacji oraz z miasta Roding z Niemiec. Odczytane zostały również listy nadesłane przez minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela oraz Posłów na Sejm RP: Władysława Kosiniaka– Kamysza, Anny Czech i Marka Sowy.

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Dozynki 2015/dozynki 2015 zdj 3.JPG

 

  Nieplanowanym punktem programu było wręczenie staroście dąbrowskiemu węgierskiego odznaczenia państwowego. Za rozwijanie współpracy i przyjaźni obu regionów burmistrz XVIII Dzielnicy Budapesztu wręczył „Węgierski Złoty Krzyż Zasługi".

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Dozynki 2017/Dozynki Powiatowe 2017 zdj 4.jpg

 

  Po zakończeniu części oficjalnych zaprezentowany został staropolski obrzęd dożynkowy w wykonaniu mieszkańców Bolesławia. Bochen chleba z tegorocznego zboża wręczyli gospodarzom rolniczego święta jego starostowie:  Joanna Gil i Sławomir Miłoś, po czym rozpoczęło się tzw. „ośpiewanie wieńców”, czyli prezentacje sceniczne delegacji z poszczególnych gmin Powiatu Dąbrowskiego.

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Dozynki 2017/Dozynki Powiatowe 2017 zdj 5.jpg

 

Wzorem ubiegłych lat podczas Święta Powiśla Dąbrowskiego specjalna komisja oceniała wieńce dożynkowe w kategoriach tradycyjnego i współczesnego, ośpiewanie wieńca oraz stoiska prezentujących się firm i instytucji. Centrum Polonii - Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu dzieliło je ze Starostwem Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej. Wszystkiemu towarzyszyły: prezentacja dorobku artystycznego regionu, degustacje regionalnych dań i występy muzyczne. Organizatorzy święta przygotowali również wiele atrakcji dla najmłodszych. Gwiazdą wieczoru był zespół  „Krywań” z Zakopanego. Po koncercie niebo nad Bolesławiem rozbłysło wielobarwnymi sztucznymi ogniami, a tegoroczne Święto plonów zakończył koncert lokalnego zespołu  „De Facto” i zabawa taneczna trwająca do późnych godzin nocnych.

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Dozynki 2017/Dozynki Powiatowe 2017 zdj 6.jpg

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Dozynki 2017/Dozynki Powiatowe 2017 zdj 7.jpg

Więcej zdjęć w galerii 

INFORMACJA!

2017-08-23 15:26 (0 komentarzy)

  Centrum Polonii - Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu pragnie poinformować, że warsztaty plastyczne dla dzieci w dniu 25.08.2017 r. nie odbędą się.

  Zapraszamy wszystkich na ostatnie zajęcia we wtorek dnia 29.08.2017 r.!

PÓŁMETEK WAKACJI W CENTRUM POLONII – OŚRODKU KULTURY, TURYSTKI I REKREACJI W BRNIU

2017-08-03 08:35 (0 komentarzy)

 Przez cały lipiec w Centrum Polonii – Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu odbywały się bezpłatne zajęcia dla dzieci.

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Wakacje w CP 2017/Wakacje w Brniu zdj 1 2017.jpg

 

 Młodzi mieszkańcy miejscowości dwa razy w tygodniu po dwie godziny spotykali się w breńskiej instytucji kultury na warsztatach plastycznych. Podczas ich trwania zapoznawali się z różnymi ciekawymi formami artystycznymi.

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Wakacje w CP 2017/Wakacje w Brniu zdj 2 2017.JPG

 

 Zajęcia rozpoczęły od przygotowania plecionych rybek z papieru – czyli połączenia różnych technik: malowania stemplami gąbkowymi z przeplatankami paseczkami z kolorowego papieru. Następnie każde dziecko stworzyło swój własny wakacyjny agamograph oraz trójwymiarowe akwarium.

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Wakacje w CP 2017/Wakacje w Brniu zdj 3 2017.JPG

 

 Podczas kolejnych spotkań dzieci poznawały technikę wykonywania uproszczonych witraży na folii. Odbyły się również warsztaty z produkcji mydełka z gliceryny oraz kolejne z elementami sensoplastyki – od masy do rzeźby i były to domki krasnoludków z masy solnej.

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Wakacje w CP 2017/Wakacje w Brniu zdj 4 2017.JPG

 

tl_files/centrum_polonii/galeria/Pod artykuly/Wakacje w CP 2017/Wakacje w Brniu zdj 5 2017.JPG

 

Więcej zdjęć w galerii!