Kalendarz wydarzeń
<<  Październik 2019  >>
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Wydarzenia z Polski - Archiwum

Październik 2019


WERNISAŻ WYSTAWY UKRAIŃSKIEGO MALARSTWA ETNICZNEGO ELLI ZOLOTARENKO

2019-10-30 08:13 (0 komentarzy)

Dnia 28 października w Centrum Polonii – Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu odbył się wernisaż wystawy Ukraińskiego Malarstwa Etnicznego Elli Zolotarenko.

Wernisaż otwarła Pani Dyrektor Małgorzata Bułat, która przywitała artystkę oraz przybyłych gości i pokrótce przybliżyła sylwetkę Pani Elli. Następnie głos zabrała sama autorka prac, która w pięknych słowach opowiedziała o historii Ukraińskiej sztuki. Przemówił również Wicestarosta Powiatu Dąbrowskiego Pan Krzysztof Bryk, pogratulował artystce tak pięknej pasji i podziękował za obecność. Na wernisażu gościliśmy również Panią Zdzisławę Woźniuk prywatnie przyjaciółkę Pani Elli,

z wykształcenia polonistka , która opowiedziała o barwnej przyjaźni z artystką.

Ella Zolotarenko - Pochodzi ze Lwowa z zawodu, jest psychologiem, pracuje jako nauczycielka. Założycielka twórczej studii „Zernyatko” (2012-2019 r.)
Artystka urodziła się w małej Ukraińskiej wiosce i pochodzi z rodziny artystów. Wykonuje ludowe malarstwo, które ukształtowało się w Dnieprze na Ukrainie

w miejscowości Petrykivka. W 2013 roku malarstwo to zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.  Tworzy obrazy oraz maluje na ubraniach i różnych materiałach.
W swojej działalności wykorzystuje technikę malarstwa Petrykivka jako terapię

 i psychokorekcję dla dzieci i dorosłych. Artystka w ludowym malarstwie przedstawia motywy kwiatowe i zwierzęce, wykorzystując nietypową technikę malowania m.in. palcami, pałeczkami bambusowymi i pędzelkami z kociej sierści.

Malarka w swoim dorobku ma:
- 9 wystaw na Ukrainie
- Konkurs Malarstwa nieprofesjonalnego im Ignacego Bieńka miasta Bielska-Białej Polska-26.03.2018
- Wystawa osobista Bielsko-Biała, maj-czerwiec 2018 Polska – „Kwitnąca Ukraina”- Wystawa osobista Turciya miasto Izmit – lipiec 2018 r
- Konkurs Malarstwa nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka miasta Bielska-Białej Polska – 26.03.2019
-Konkurs Malarstwa Triennale Małych Form Malarskich – Toruń 2019

Całość wernisażu uświetnił występ muzyczny Julii Czekańskiej, uczennicy V Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, która pochodzi z Niedomic i jest Laureatką II miejsca w konkursie wokalnym „Tarnów ma głos”

Na zakończenie zostały wręczone artystce podziękowania z symbolicznymi pamiątkami.

Wystawę można oglądać w Dworze Konopków od poniedziałku do piątku
w godz. 8-16 do 15 listopada br.

 

 

 

ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

2019-10-28 10:05 (0 komentarzy)

Dnia 25 października w Centrum Polonii Ośrodku Kultury Turystyki i Rekreacji w Brniu, odbyły się ostatnie zajęcia z języka angielskiego dla Seniorów przeprowadzone w ramach projektu „Senior bez barier” dofinansowanego ze środków Fundacji BGK w Konkursie Generacja 5.0”.
Zajęcia prowadzone były przez Panią Agatę Biedroń i trwały od 27 września do 25 października 2019 r.

W sumie odbyło się 6 spotkań, na których Seniorzy poznali podstawy komunikowania się w języku angielskim. Uczestnicy kursu z ogromnym zapałem i zaangażowaniem poznawali słownictwo i zwroty, które mogą im się przydać podczas podróży zagranicznych oraz w codziennych sytuacjach.

Głównym celem zajęć było oswojenie się z obcym językiem na tyle, by zyskać więcej pewności siebie, wzmocnić poczucie własnej wartości, poprawić zdolność koncentracji a dzięki otrzymanemu pakietowi książek każdy z uczestników będzie miał możliwość samodzielnie doskonalić język angielski. 

PRZEDSZKOLAKI Z WIZYTĄ W DWORKU

2019-10-24 11:28 (0 komentarzy)

24 października Centrum Polonii Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu odwiedziła grupa dzieci z Przedszkola z Olesna wraz z wychowawcą Panią Edytą Janik.

Przedszkolaki wizytę w dworku rozpoczęły od zwiedzenia mieszczącej się w budynku Powiatowej Biblioteki Publicznej, z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych.

Podczas dalszego pobytu dzieci zostały oprowadzone po dworku i została im przybliżona historia rodu Konopków.
Następnie czekały na nich zajęcia plastyczne, podczas których dzieci przy pomocy farb tworzyły piękne motywy jesienne.

Wykorzystując piękną pogodę, przedszkolaki udały się do pobliskiego parku obserwować zachodzące zmiany, jakie zaszły wraz z nadejściem jesieni.

Na zakończenie spotkania dla najmłodszych został przygotowany słodki poczęstunek.
Każdy przedszkolak wyszedł z dworku z uśmiechem na twarzy i obietnicą, że do nas wróci.


ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ WYSTAWY UKRAIŃSKIEGO MALARSTWA ETNICZNEGO ELLI ZOLOTARENKO

2019-10-23 11:05 (0 komentarzy)

Centrum Polonii – Ośrodek, Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy Ukraińskiego malarstwa etnicznego Elli Zolotarenko, który uświetni występ muzyczny Julii Czekańskiej.

Otwarcie wystawy 28 października (poniedziałek) 2019 r. o godz. 16.00 Dwór Konopków w Brniu.