Kalendarz wydarzeń
<<  Sierpień 2021  >>
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Wydarzenia z Polski - Archiwum

Sierpień 2021


Powiat Dąbrowski wybrał zwycięzców tradycyjnej sztuki kulinarnej

2021-08-31 13:06 (0 komentarzy)

 

Po raz kolejny Koła Gospodyń Wiejskich z Powiśla Dąbrowskiego wykazały się niezwykłymi umiejętnościami kulinarnymi. Tym razem, podczas powiatowego etapu konkursu kulinarnego pod tytułem "Małopolska Innowacyjna - konkurs potraw regionalnych”, którego pomysłodawcą i organizatorem był Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, a partnerem  - Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej.

Dania i produkty lokalne oceniało jury składające się z doświadczonych mistrzów sztuki kulinarnej, menagerów i kucharzy, którzy reprezentowali: Hotel Cristal Park w Dąbrowie Tarnowskiej, Restaurację Imbirowa oraz Dwór w Zgłobicach. Wśród kilkunastu Kół Gospodyń Wiejskich, jury wybrało sześć najlepszych dzieł kulinarnych, które zaskoczyły komisję tradycyjnymi przepisami, smakiem i zapachem.

Pierwsze miejsce, w kategorii: danie kulinarne - zdobyła Pawłowska Ryba w Śmietanie przygotowana przez panie z Pawłowa, natomiast w kategorii: produkt lokalny, najwyżej oceniono - ser podpuszczkowy Bolcio - Kwietny Wianek, przygotowany przez Barbarę Jagłę mieszkankę Maniowa.

Podczas konkursu, sfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, który odbył się 26 sierpnia br. w zespole pałacowo – dworskim w Brniu, dzięki gościnności Centrum Polonii, uczestnicy mogli wysłuchać autorskiego koncertu muzycznego w wykonaniu Krzysztofa Gryko.

 

Laureatom pierwszych miejsc życzymy wysokich miejsc podczas drugiego etapu konkursu, który odbędzie się 10 września w siedzibie Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, a wszystkim pozostałym, nagrodzonym i wyróżnionym Kołom Gospodyń Wiejskich składamy serdeczne gratulacje i dziękujemy za udział w imprezie.

Nagrodzeni:

Kategoria produkt lokalny

 • I miejsce - Ser podpuszczkowy Bolcio - Kwietny Wianek - Barbary Jagły z Maniowa
 • II miejsce – Chleb Żytni Gruszowski – Janiny Sokołowskiej z Gruszowa
 • III miejsce – Blachorze - Koło Gospodyń Wiejskich z Grądów

Kategoria danie lokalne

 • I miejsce - Pawłowska Ryba w Śmietanie – Koło Gospodyń Wiejskich z Pawłowa
 • II miejsce –Zupa Rzodkie Ziemnioki według przepisu Teresy Rygielskiej ze Smęgorzowa – Stowarzyszenie Kobiet Wsi Smęgorzów
 • III miejsce -Kaczka w Cieście Drożdżowym – Stowarzyszenie Na Rzecz Wsi Suchy Grunt

Warto wspomnieć, że nagrodzone KGW oraz producenci lokalni otrzymali sześć promes finansowych dla zwycięzców w obydwu kategoriach, w wysokości odpowiednio po 1 500,00 zł, 1 250,00 zł i 1 000,00 zł, cztery bony podarunkowe w wysokości po 200,00 i 100, 00 zł do wykorzystania w Hotelu Cristal Park i we Dworze w Zgłobicach dla kół wyróżnionych dodatkowo przez komisję, a wszyscy pozostali - inne, drobne upominki.

Anna Morawiec


  https://powiatdabrowski.pl/aktualnosci/powiat-d%C4%85browski-wybra%C5%82-zwyci%C4%99zc%C3%B3w-tradycyjnej-sztuki-kulinarnej.html

Zaproszenie na Koncert kameralny w zespole dworsko-parkowym w Brniu

2021-08-30 06:45 (0 komentarzy)

Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek serdecznie zaprasza na Koncert kameralny w wykonaniu artystów Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, który odbędzie się 5 września 2021 roku (niedziela) o godz. 17:00 w zespole dworsko-parkowym w Brniu.

Podczas tego muzycznego wydarzenia wystąpią: Barbara Mglej, Elżbieta Mudlaff, Jakub Żurek oraz Szymon Naściszewski.

W programie kwartetu smyczkowego będzie można usłyszeć:

 • Ignaz Lachner Kwartet G-dur na 4 skrzypiec op. 107
 • Jakob Dont Kwartet e-moll na 4 skrzypiec op. 42
 • Richard Hofmann Kwartet C-dur na 4 skrzypiec op. 98
 • András Derecskei – Consort Nr 1
 • Andreas Makris – Scherzo na 4 skrzypiec

 

https://powiatdabrowski.pl/aktualnosci/zaproszenie-na-koncert-kameralny-w-zespole-dworsko-parkowym-w-brniu.html

Zapraszamy na koncert "15 sierpnia - Powiat Dąbrowski Pamięta"

2021-08-12 11:09 (0 komentarzy)

Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego serdecznie zaprasza mieszkańców Powiatu Dąbrowskiego oraz gości do udziału w obchodach 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej pn. "15 sierpnia - Powiat Dąbrowski Pamięta", które odbędą się w niedzielę 15 sierpnia 2021 roku w Dąbrowie Tarnowskiej.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 16.00 Mszą świętą w kościele parafialnym NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej za rolników, w podziękowaniu za udane plony, z intencji starostów, burmistrzów i wójtów z terenu powiatu dąbrowskiego.

Po Mszy św. na placu kościelnym o godz. 17.00 odbędzie się koncert z okazji 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej w wykonaniu Orkiestry Dętej przy OSP w Szczucinie oraz Zespołu Pieśni i Tańca "ŚWIERCZKOWIACY" z Centrum Sztuki Mościce.
Uczestnicy koncertu będą mieli okazję zobaczyć piękne tańce sztuki ludowej i polskiej tradycji narodowej, a także wysłuchać pieśni patriotycznych i wspólnie z artystami zaśpiewać takie utwory jak: „Jak długo w sercach naszych, ”Modlitwa Obozowa”, „Hej, Sokoły”.
Celem organizacji tego wyjątkowego koncertu jest upamiętnienie zwycięstwa oręża polskiego w wojnie polsko - bolszewickiej i Bitwie Warszawskiej 1920 roku, uczczenie pamięci bohaterów oraz podkreślenie zwycięstwa Państwa Polskiego nad powodzią bolszewickiej inwazji.

Po koncercie, w parku miejskim w Dąbrowie Tarnowskiej, odbędzie się pokaz Grupy Rekonstrukcji Historycznych.
Dla wszystkich chętnych przygotowana będzie darmowa wojskowa grochówka.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli również zaszczepić się przeciwko COVID-19 jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson lub dwudawkową szczepionką firmy Pfizer. Punkt szczepień będzie zlokalizowany na parkingu przy placu kościelnym.

Impreza organizowana jest w reżimie sanitarnym zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.
Wszyscy uczestnicy wydarzenia są zobowiązani do zapoznania się oraz do przestrzegania Regulaminu organizacji i uczestnictwa w imprezie plenerowej pn. „15 sierpnia – Powiat Dąbrowski Pamięta”.

https://powiatdabrowski.pl/aktualnosci/zapraszamy-na-koncert-15-sierpnia-powiat-d%C4%85browski-pami%C4%99ta.html

PIKNIK INTEGRACYJNY

2021-08-11 07:36 (0 komentarzy)

 

 

10 sierpnia w Centrum Polonii – Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu  odbył się piknik dla podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Podczas pikniku nie brakowało dobrej zabawy przy dźwiękach muzyki, były również sportowe rozgrywki, które dostarczyły dużo pozytywnych emocji.

Po zawodach na podopiecznych czekał grill przygotowany przez pracowników Warsztatów Terapii Zajęciowej.  

Dziękujemy za wybranie naszego miejsca na integrację.